Menu

Za devatero horami, za devatero řekami


23/6/2017

Nadpis není úvodem do pohádky, ale do reality tzv. „měkkých projektů“, podporovaných z programů EU. Jeden z nich, Evropa pro občany, podpořil spolupráci místních akčních skupin. A počet zemí, které se do něj zapojily, byl inspirací k pohádkovému titulku.

Nejen léto je příležitostí k cestování a nejen rekreace je k němu důvodem. V období od července 2015 do května 2017 se realizoval projekt „Místní akční skupiny pro lepší evropské komunity“ – LAGs4EU, do nějž byla za Českou republiku zapojena Místní akční skupina Hanácké Království. V rámci tohoto projektu proběhlo celkem 9 událostí, na nichž se setkalo postupně několik stovek členů místních akčních skupin napříč Evropou. První setkání proběhlo na slovenském Žitném ostrově, v MAS Dolný Žitný ostrov, další v chorvatském Pazinu, kde sídlí lídr projektu, MAS Střední Istrie. Obě tato projektová setkání byla zaměřena na sdílení dobré praxe a na prezentaci projektů, které jednotlivé MAS realizovaly, ať už samy nebo v partnerství s jinými subjekty, a proběhly v červenci roku 2015. Nejbohatší na setkání neboli eventy byl loňský rok, který jich přinesl celkem pět. Po dubnové návštěvě Mostaru, jediném účastníků mimo EU, se čtvrté setkání uskutečnilo pod hlavičkou MAS Hanácké Království. Místem setkání byly Slatinice, protože do této akce se zapojila nejen MAS Hanácké Království, ale i další MAS z Olomoucka, s jejichž projekty se bezmála šest desítek účastníků seznámilo. Byly to MAS Region Haná, MAS Partnerství Moštěnka, MAS Moravská cesta a MAS Kosířsko. V rámci konferenční části setkání se největšímu zájmu těšily projekty regionálních značek a projekt Národní kroje našich regionů, během programu, který probíhal v regionu, zaujal výstup na (tehdy ještě otevřenou) rozhlednu na Velkém Kosíři a praktická ukázka folkloru v podání souboru Majetínek. Jak řekla Tamara Legovic, hlavní manažerka projektu z chorvatského Pazinu, Česká republika se řadí k zemím s největší podporou MAS v Evropě, proto účastníci měli příležitost získat ty nejlepší zkušenosti.

Další projektová setkání se odehrála po celé Evropě – od Itálie po Litvu, od Polska po Rumunsko. Byly na nich prezentovány desítky projektů, které byly předmětem zkušeností účastníků. Vedle toho byly navázány kontakty mezi jednotlivými účastníky, které byly a jistě ještě budou přetaveny v další projekty. Všichni účastníci se shodli na tom, že tato setkání mají smysl, a to i přesto, že jejich přínos se nedá vyčíslit konkrétní sumou. Veškeré tyto zkušenosti jsou oporou pro rozhodnutí MAS Hanácké Království v projektech mezinárodní spolupráce pokračovat, protože získané zkušenosti je třeba využít co nejlépe a nejplněji.zpět